Je saunování vhodné pro děti?

Pozitivní dopady sauny jsou mezi lidmi známé. A je velká škoda, že se neaplikují na děti. Tedy, v mnoha rodinách by se wellness podniklo i s těmi nejmenšími, ale mnozí rodiče si nejsou jistí tím, jestli je saunování pro děti vhodné či nikoliv. Pojďme se právě tímto tématem zaobírat, ať i ti nejmenší mohou ze zdraví prospěšných účinků sauny těžit. Tedy, pokud jim to je dovoleno.

Nezačínejte od batolete

Mnozí rodiče by se nejraději inspirovali severskými zeměmi, kde se do sauny berou i děti staré sotva pár týdnů. U nás se doporučuje začít se saunováním krapet později, a to konkrétně ve věku nejdříve tří let. Je však dobré takto malé dítě a jeho vstup do sauny prokonzultovat s lékaři. Ne všechny děti jsou na saunu zdravotně přizpůsobená.

Samozřejmě pokud se rozhodnete jít do sauny i s dětmi, je důležité zvolit spíše páru než jiný typ sauny. Nezůstávejte v sauně s dětmi příliš dlouho, ideální doba je méně než osm minut.

Dětský organismus je jiný než dospělých

Podtrženo sečteno, do sauny mohou vstoupit děti, které už zvládají alespoň základní hygienické návyky. A po stránce postupu byste v sauně neměli s dětmi setrvávat déle než osm minut. Je důležité si uvědomit, že dětský organismus je jiný než dospělých. Prohřívá se daleko rychleji než ten dospělého člověka.

TIP: Jak často se saunovat?

Po sauně je také důležité, aby k ochlazení dětského tělíčka došlo také postupně. Spíše proto volte vlažnější než přímo ledovou vodu. U dětí při příliš ledové vodě hrozí podchlazení.

Pro pevné zdraví vašeho dítěte

Po stránce zdraví prospěšných účinků sauny je to u dětí podobné. I dětem může sauna pomoct k upevnění imunitního systému a ke zvýšení odolnosti vůči mnoha chorobám, kterým děti čelí a kterých je během podzimu a zimy doslova jako máku.

Navíc se tím snáze vyplavují škodliviny nahromaděné v těle.