Praktický průvodce saunováním

Že je saunování zdraví je dobře známý fakt. Pokud se však wellness pro dva stále vyhýbáte nebo nejste o pravidelném docházení do sauny přesvědčení, možná je na vině to, že nevíte, jak k relaxační činnosti přistupovat. Pojďme si proto shrnout všechno podstatné, co se saunování týká. Jak často se saunovat, kdy a na co si dát pozor?

Nejméně jednou týdně

Do sauny bychom měli docházet po celý rok. Není to jen zimní spása, která nás ochrání před nachlazením nebo jinými výkyvy imunitního systému. I v létě má saunování svá pozitivně, především díky ní budeme hravě zvládat příliš klimatizované prostory.

Pokud se rozhodnete do sauny docházet, naordinujte si saunu alespoň na jeden den v týdnu. I když se nejedná o maximální frekvenci, jedná se o minimum návštěv, jež byste měli absolvovat, pokud chcete, aby byla sauna skutečně prospěšná pro vaše zdraví. Odborníci dokonce říkají, že byste do sauny měli docházet až třikrát týdně.

Jak dlouho poté zůstanete v sauně je ryze na vás. Záleží však na typu sauny, který navštívíte. Jinou dobu se setrvává v kabině infrasauny a jiný čas ve finské sauně.

Na saunu se musíte připravit

Sauna je do jisté míry šokem pro organismus, na který se musíte připravit. Například byste do sauny neměli vkročit ani hladoví, ale ani přejedení. Před saunou vypijte alespoň jednu sklenici vody a tekutiny také doplňuje i mezi jednotlivými cykly saunování.

Do sauny se chodí nejen bez oblečení, ale především bez šperků. Ty by totiž mohly po chvíli začít pálit do kůže. Abyste nešli do sauny zcela nazí, zatímco někdy se může jít v plavkách, jindy se musíte omotat ručníkem nebo prostěradlem.

TIP: už máte svůj saunový kilt? Nakupujte kilt do sauny u nás.

Jak se chovat v sauně

Pokud se rozhodnete navštívit saunu, musíte se v ní chovat tak, jak se sluší a patří. Jedná se o relaxační místnost, proto se nebavte o práci a snažte se soustředit pouze na svůj dech. Doporučuje se dýchat spíše nosem.

Jestliže nebudete v páře, můžete si s sebou vzít knížku, díky které v sauně vydržíte daleko déle, než byste sami čekali.

 

Autor článku: Hana Sportová