Sauna a nachlazení: kdy nechodit do sauny

Kolem nás se nachází řada zlých jazyků tvrdících, že sauny jsou jen přílišným náporem na organismus a že nám spíše ubližují než jsou ku prospěchu. Pravda je však někde zcela jinde. Návštěva sauny může být skutečně přínosem, je velmi dobrou prevencí mnoha zdravotním neduhům a onemocněním. Perfektně se pročišťuje organismus, uvolňují svaly, posiluje se naše dýchání i práce ledvin, které po celý rok dostávají pořádně zabrat. Obecně se z těla díky abnormálnímu pocení v sauně vyplavují škodliviny, které by za vznikem onemocnění mohly stát.

Sauna je kromě toho, že se jedná o skvělou prevenci, také konečně místem, kde perfektně uklidníme svou mysl a zastavíme se. Lidé totiž mají tendenci neustále někam pospíchat, ovšem tady musí zůstat v klidu.

Nejen proti rýmě

Nejčastěji se do sauny chodí ve chvíli, kdy nás přepadne nepříjemná rýma. Nejedná se sice o nic závažného (tedy většinou), náš život nám to však do značné míry komplikuje. Dýchací cesty se díky sauně uvolňují a léčba nachlazení se výraznou měrou urychluje.

Dejte si však pozor na situaci, kdy je rýma doprovodem závažnějšího onemocnění, konkrétně nějaké virové nemoci. V takovém případě by sauna mohla být ještě větší přítěží pro organismus.

Kdy je sauna špatný nápad

Při virovém onemocnění se nedoporučuje návštěva sauna. V takovém případě by se jednalo o větší přítěž pro náš organismus. Lidské tělo je totiž v této fázi už velmi vyčerpané, ustavičně bojuje s chřipkou, proto bychom mu neměli přidávat další práci.

Stejně tak není vhodné navštěvovat saunu v případě, že máte nějaké závažnější onemocnění, jako je nemoc jater, ledvin nebo srdce. Sauně se vyhněte i v případě, že vás trápí vysoký krevní tlak nebo jste v očekávání.