Co je parafínový zábal?

blog-parafinovy-zabal

Parafínový zábal je v podstatě namočení rukou a nohou do teplého vosku, který má však nízkou teplotu tání. Proto nepopálí, jen příjemně hřeje. Tento vosk pak necháte působit, abyste dosáhli prospěných výhod, které přináší.

Tato kosmetická procedura se často používá jako součást wellness balíčků nebo spa ošetření, ale také se dá provést i doma pomocí speciálních parafínových zábalů určených k domácímu použití.

Jak probíhá parafínový zábal

Parafínový zábal se používá na ruce a nohy, aby došlo ke změkčení a hydrataci pokožky. Parafín vytváří na pokožce fyzickou bariéru, která zabraňuje ztrátě vody. Současně navrací pokožce pružnost a jemnost. Aby bylo dosaženo těchto výsledků, je třeba parafín nechat na rukou zatuhnout a poté se co nejméně hýbat, aby neopadal. V takovém případě může pomoci zmírnit příznaky suché kůže. Někdy se ale může stát, že tato procedura povede k mastné pokožce. Silná bariéra na kůži by mohla vést k ucpání pórů a akné. Pracovníci ve wellness centrech obvykle znají, jaké množství parafínu je tak akorát a jak dlouho jej nechat působit.

Také teplo je terapií

Když si parafín aplikujete na pokožku, můžete zaznamenat velmi příjemné pocity, které přináší teplo. Parafín je teplý, když si do něj ruce namáčíte, a zůstává teplý ještě chvíli poté. Teplo může pomoci zmírnit ztuhlé svaly a klouby zlepšením krevního oběhu a zvýšením průtoku krve do oblasti. Vhodný je i na bolavé klouby. Lidé s různými formami artritidy mohou zjistit, že tato forma tepelné terapie pomáhá zmírnit bolest, ztuhlost a otoky a také pomáhá zlepšit pohyblivost a flexibilitu.

Jaké jsou nejčastější procedury podobné parafínovému zábalu

Mezi nejčastější procedury podobné parafínovému zábalu patří například terapeutické bahenní zábaly, masáže, hydroterapie, zábaly s mořskými řasami, aromaterapie, kosmetické procedury s použitím hydratačních a vyživujících přípravků, nebo terapie teplem a světlem. Tyto procedury mají společné to, že poskytují relaxaci, regeneraci a revitalizaci těla a mysli.

A co třeba sauna?

Sauna je také považována jako terapeutická procedura, ale ne v pravém slova smyslu „terapeutická“, jednoduše využívá suchého nebo vlhkého tepla a má mnoho zdravotních výhod. Podobně jako parafínový zábal, sauna pomáhá zlepšovat prokrvení, uvolňovat svalové napětí, snižovat stres a podporovat relaxaci. Navíc se v sauně často používají vonné esence, které podporují relaxaci a zlepšují náladu.

 

Autor článku: Hana Sportová